Pierwsze ruchy dziecka

Pierwsze ruchy dziecka powinny być odczuwalne około 20 tygodnia ciąży. Często przyszłe mamy, które są w pierwszej ciąży, choć czekają z utęsknieniem na ten moment, gdy po raz pierwszy poczują ruchy swojego maleństwa, tak naprawdę nie wiedzą, czego się spodziewać. Spieszymy więc z wyjaśnieniem!

 

Kiedy się zacznie?

20 tydzień ciąży to jest czas, w którym większość kobiet odczuwa już pierwsze ruchy maleństwa. Bywa jednak i tak, że wyczuwa się je zdecydowanie wcześniej, a więc nawet w 16 tygodniu. Różnice w czasie są wypadkową wielu czynników, m.in. budowy anatomicznej kobiety. Nie ulega wątpliwości, że wcześniej i zdecydowanie mocniej ruchy dziecka odczuwają kobiety szczuplejsze lub te, które są w ciąży kolejny raz.

 

Czego się spodziewać?

Pierwsze ruchy dziecka są bardzo delikatne.  20 tydzień to nie jest moment, w którym dostrzeżesz wyraźne falowanie brzucha czy poczujesz mocne kopnięcia. To jest bliższe uczuciu muśnięcia, łaskotania i czucia bąbelków. Te z czasem zmieniają formę i stają się coraz bardziej wyraźne i coraz bardziej odczuwalne. Łaskotanie zmienia się w kopniaki, a brzuch zaczyna wyraźnie falować. Gdy przyłożysz rękę do brzucha, poczujesz wyraźne uderzenia. Nie będziesz mieć wątpliwości, że to jest to.

Pamiętaj!

Pierwsze ruchy dziecka powinny być odczuwalne do 20 tygodnia ciąży. Jeśli jesteś w 21 tc i ich nie czujesz albo nie masz pewności, że to, co czujesz, to właśnie ruchy dziecka, zgłoś się do lekarza prowadzącego. Lekarz wykona USG i zweryfikuje, czy wszystko jest w porządku. To da ci poczucie pewności i spokoju.

Instagram #Espiro

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się jako pierwszy o nowościach, limitowanych kolekcjach, promocjach, wydarzeniach!

Espiro częścią Baby Design Group

© 2019 | Espiro

Espiro częścią Baby Design Group

Created by Funktional